Prirodni načini zaštite bašte od štetočina
Saznajte kako da zaštitite svoju baštu od štetočina prirodnim metodama. Saveti o kombinacijama biljaka koje odbijaju insekte i poboljšavaju zdravlje useva.
Prirodni načini zaštite bašte od štetočina
U organskom povrtlarstvu, kombinovanje određenih biljaka može biti izuzetno efikasno u borbi protiv štetočina. Ove prirodne metode ne samo da štite useve već i poboljšavaju kvalitet zemljišta i ukus plodova.
Biljke koje prirodno odbijaju štetočine
1. Celer protiv leptira kupusara
Celer je poznat po sposobnosti da odbija leptira kupusara i biljne vaši. Preporučuje se da se sadi ispod voćki napadnutih biljnim vašima ili pored kupusnjača.
2. Ren (hren) za zaštitu trešanja i krompira
Posadite ren ispod trešnje da biste sprečili pojavu gljivične bolesti monilije. Oko krompira, ren odbija krompirovu zlaticu i doprinosi zdravlju krtole.
3. Lavanda i mažuran protiv vaši i mrava
Lavanda (Lavandula angustifolia) i mažuran (Majorana hortensis) sprečavaju pojavu lisnih vaši i mrava u bašti.
4. Kamilica za zdravlje zemljišta
Kamilica (Matricaria chamomilia) leči zemljište u prečniku od oko metar, sprečava pojavu belog crva i povoljno utiče na okolne biljke.
5. Nana i bosiljak protiv štetočina
Nana (Mentha piperita) odbija štetočine kupusa i lisne vaši, dok bosiljak (Ocimum basilicum) svojim mirisom odbija lisne vaši, komarce i grinje.
Kombinacije biljaka za optimalnu zaštitu
- Metvica (Mentha spicata) posađena između plavog patlidžana štiti ga od krompirove zlatice
- Borač (Borago officinalis) i mirođija (Anethum graveolens) odbijaju leptira kupusara
- Žalfija (Salvia officinalis), majčina dušica (Thymus vulgaris) i čubar (Satureja hortensis) odbijaju puževe
- Maslačak (Taraxacum officinalis) odbija gliste nematode
Zaštita povrća kombinacijama sa lukom
Crni luk posađen u redovima sa šargarepom štiti od mrkvine muve i glista nematoda. Bijeli luk posađen između redova jagoda utiče da plodovi ne obole od sive plesni, a između redova šargarepe sprječava pojavu nematoda.
Biljke protiv glodara
Mlječika (Euphorbia lathyris) i ricinus svojim mirisom korena rasteruju krtice, voluharice i poljske miševe.
Važnost domaćih sorti
U bašti bi trebalo gajiti stare domaće sorte voća, povrća i vinove loze koje daju kvalitetne plodove, kao i selekcionisane biotipove poludivljeg i divljeg voća i povrća jer su otpornije i bogate biološki aktivnim materijama.
Praktični saveti iz iskustva
Korisnici foruma dele svoja iskustva sa prirodnim metodama zaštite:
"Ren je toliko agresivan u prirastu da pored njega neće rasti ništa. U krompiru ne samo da ne sprečava pojavu zlatice već naprotiv - u njegovoj blizini krompir je toliko nežan i mekan da je idealan za zlaticu."
"Metvicu imam po krompiru, jednom posejali i sad stalno sejem. Mislim da ima manje zlatice, ali ne možeš to odrediti jer te bube su živa napast."
"Kad se krompir sadi na mestima gde je obrađivana zemlja prethodnih godina, on ima više zlatice i lošije rađa. Ali kad jedan komad ne obrađuješ par godina pa postane celina, kad ga izoreš i posadiš krompir, on je super - ima manje zlatice i bolje rodi."
Zaključak
Prirodne metode zaštite bašte kroz kombinaciju odgovarajućih biljaka pružaju održivo rešenje za održavanje zdravlja useva. Ove tehnike ne samo da smanjuju potrebu za hemijskim sredstvima već i poboljšavaju kvalitet plodova i biodiverzitet bašte. Eksperimentište sa različitim kombinacijama biljaka kako biste pronašli najefikasnija rešenja za svoju baštu.