Kompletan vodič za negu biljaka u kućnim uslovima
Sve što treba da znate o nezi biljaka u kući - praktični saveti za početnike i ljubitelje cveća. Naučite kako da režete, presađujete i hranite svoje biljke.
Praktični vodič za negu biljaka u kući
Osnove nege biljaka za početnike
Za sve ljubitelje biljaka koji tek počinju sa gajenjem, ključno je razumeti osnovne principe nege. Najčešći izazov sa kojim se susreću početnici je pravilno zalivanje. Kako kažu iskusni baštovani: "Biljke češće stradaju od prekomerne nego od nedovoljne vode."
Kako pravilno zalivati biljke?
- Koristite odstajalu vodu na sobnoj temperaturi
- Proverite prstom vlažnost zemlje pre zalivanja
- Većina biljka preferira da zemlja bude blago vlažna, a ne mokra
- Biljke koje miruju zimi zahtevaju ređe zalivanje
Rezanje i oživljavanje biljaka
Kada biljka napravi rez ili kada se četkicom uzme vosak, možete premazati rez specijalnim voskom za orezivanje. Ova tehnika posebno dobro deluje kod dracene i bambusa. Bambus se može iseći na više štapića - svaki od gore zaliti voskom i staviti u vodu. Brzo će se ožiliti i krenuti da pušta izdanke, tako da od jednog bambusa možete dobiti više novih biljaka.
Prirodni preparati za zaštitu biljaka
Mnogi ljubitelji biljaka pokušavaju da koriste što manje hemikalija. Kopriva je izuzetno korisna - čaj od koprive ubija štetočine u zemlji (bubice, crviće), a može se koristiti i kao prirodno đubrivo. Pepeo iz cigarete rastvoren u vodi je dobar za suzbijanje letećih štetočina, dok kora od banane predstavlja odličnu hranu za biljke poput fikusa i orhideja.
Najčešći problemi i rešenja
Drvo života (Yucca)
Kada yucca naraste preko metra, donji delovi počinju da se suše dok na vrhu izbijaju novi listovi. To je normalan prirodan proces - ne treba brinuti. Listove treba pustiti da se potpuno osuše kao trska pa ih tek onda odstraniti.
Nana (menta)
Nana je trajnica koja voli đubrenu zemlju sa stajskim đubrivom. Najbolje raste u polupropusnoj zemlji koja drži vlagu ali ne stvara močvaru. Za gajenje u saksiji može se koristiti tehnika kap po kap - plastična bočica sa malom rupicom koja stalno osigurava vlagu.
Afrička ljubičica
Ova popularna sobna biljka zahteva posebnu pažnju:
- Zalivanje isključivo u tanjirić, nikako preko listova
- Dosta svetlosti ali ne direktno sunce
- Redovno skidanje oštećenih listova i precvetalih grančica
Pravilno presađivanje biljaka
Presadi biljku u besprekorno čist i opran lonac potrebne veličine napunjen novom svežom zemljom za cveće. Koren treba smanjiti na polovinu, dobro zagrnuti i zaliti. Listove oprati čistom vlažnom krpicom i preko njih navući plastičnu vreću koja sprečava prekomerno isparivanje.
Kada je pravo vreme za presađivanje?
Najbolje vreme za presađivanje je proleće, pre nego što vegetacija krene. Iznimka je kada primetite da korijenov sistem izlazi kroz odvodne rupe - tada biljku treba hitno presaditi bez obzira na godišnje doba.
Prirodna đubriva za bujan rast
Umesto hemijskih đubriva, možete koristiti prirodne preparate:
- Kopriva - 1kg koprive + 10l vode, ostaviti 2 nedelje da fermentira
- Kora banane - iseckati i dodati u zemlju
- Talog od kafe - razblažiti sa vodom i zaliti biljke
- Mljevene ljuske od jaja - bogate mineralima
Čuvanje biljaka tokom zime
Mnoge biljke zahtevaju poseban tretman tokom zimskih meseci:
- Muškatle - orezati na 20cm i skloniti u hladnu prostoriju (10-15°C)
- Kaktusi i sukulente - minimalno zalivanje (1-2 puta mesečno)
- Božićna zvezda - izbegavati promaje i održavati vlažnost
- Orhideje - smanjiti zalivanje ali održavati vlažnost vazduha
Zaključak
Negovanje biljaka je proces učenja i strpljenja. Svaka biljka ima svoje specifične potrebe, ali osnovna pravila važe za većinu: pravilno zalivanje, dovoljno svetlosti (ali ne uvek direktne), redovna ishrana i pravovremeno presađivanje. Krenite od otpornijih vrsta kao što su sansevieria, zamija ili dracena, a vremenom ćete sticati iskustvo za zahtevnije biljke.